וולנס במיטבו - חיבור גוף ונפש

מחקרים רבים הוכיחו שלחץ יכול להשפיע לרעה על העור. רמות גבוהות של מתח נקשרו להחמרה של מצבי עור כמו אקנה, אקזמה, פסוריאזיס ואפילו להופעת קמטים חדשים.

מתח יכול גם להוביל לפגיעה בתפקוד המחסום של העור, מה שעלול לגרום לרגישות מוגברת ולאיבוד מים.

רווחה רגשית (וולנס) ובריאות העור: מחקרים הראו שאנשים המדווחים על רווחה רגשית טובה יותר ורגשות חיוביים (אושר, אהבה, שמחה, שביעות רצון), נוטים לתפוס את בריאות העור שלהם בצורה חיובית יותר.  

חיבור גוף-נפש: חיבור גוף-נפש הוא תחום מחקר שבוחן כיצד גורמים פסיכולוגיים ורגשיים יכולים להשפיע על הבריאות הגופנית, כולל העור. תרגולים כמו מדיטציה, מיינדפולנס וטכניקות הרפיה נקשרו לשיפורים במצבי העור.

 כדי להבין עד כמה נפש קשורה לגוף הפיזי, מראהו ותחושותיו, ניתן להתייחס לפלצבו.

אפקט פלצבו: באופן מעניין, בניסויים קליניים למוצרי טיפוח מסוימים, משתתפים המאמינים שהם משתמשים במוצר שיעבוד (גם אם זה פלצבו - תכשיר ללא מרכיבים פעילים אשר בפועל לא יכול לעשות שום דבר לעור, לא לטובה ולא לרעה), עשויים לחוות לפעמים שיפור במצבי העור. תופעה זו, המכונה אפקט פלצבו, מעידה על כך שאמונות ורגשות חיוביים יכולים להשפיע על בריאות העור הנתפסת.

 

למרות שמחקרים אלו מספקים תובנות לגבי הקשר הפוטנציאלי בין רגשות ובריאות העור, חיוני להכיר בכך שהקשר מורכב וייתכן שאינו זהה עבור כולם. טיפוח העור הוא רב פנים ומושפע משילוב של גורמים, כולל גנטיקה, אורח חיים, תזונה וחשיפות סביבתיות.

ככל שהמחקר בתחום זה ממשיך להתפתח, חשוב לגשת לנושא בפרספקטיבה מאוזנת ולהבין שעידוד רווחה רגשית, טיפול עצמי והפחתת מתח כחלק מגישה מקיפה לבריאות כללית ולטיפוח העור היא גישה מבוססת מדעית ואחראית יותר.

אין זמן טוב יותר מההווה כדי להשקיע בעצמנו קצת יותר

ולדאוג לגוף שלנו מבפנים ומבחוץ.